Yeni Vergi Usul Kanunu (VUK) Taslağı

Bu yazımda uzun zamandan beri vergi komisyonunun üzerinde çalıştığı yeni VUK taslağı ile ilgili birkaç önemli bilgiyi sizlerle paylaşmak istiyorum.

İlk olarak yeni TTK nın yürürlüğe girmesiyle birlikte gözler vergi kanunlarına çevrilmiş oldu ve bu konuda en önemli şekli kaynak olan Vergi Usul Kanunu akla ilk gelendi. Bu yeni taslaktan yola çıkarak mükelleflerin hayatlarında ne gibi değişikliklere sebep olacağını hep birlikte görelim.

Şöyle yeni VUK taslağını incelemeye başlarsak eğer ilk göze çarpan, kullanılan ifadelerin daha yalın ve sade bir Türkçeyle yazılmış olduğudur. Bunun mükellef açısından değerlendirildiğinde en faydalı yanı ise kanunların daha anlaşılır olmasıdır. Kullanılan bu dil sayesinde mükellefler vergi kanunlarına daha kolay nüfuz ederek, daha hızlı bilgiye ulaşmış olacaklardır.

Bunun yanında en önemli değişikliklerden biriside kanundaki madde sayısının neredeyse yarı yarıya azaltılmış olmasıdır. Geçici ve mükerrer maddeleriyle beraber 471 maddeye ulaşan şimdiki VUK, yeni oluşturulan bu taslakla beraber 290 maddeye düşürülmüş olarak görülmektedir. Ayrıca bu değişikliklerin yanında birkaç yeni düzenlemeden daha kısaca bahsedebiliriz:
Defter tutma yükümlülüğü ile ilgili olarak yeni TTK ya atıfta bulunulmuş ve bu yükümlülük TTK ya bırakılmıştır. Vergi suç ve cezalarında özellikle tekerrür adıyla bilinen 339. Maddede önemli bir değişiklik yapılarak belli bir ceza sınırı getirilmiştir. Özellikle mükelleflerin çokça başvurduğu uzlaşma ve pişmanlık müessesesinde yeni düzenlemeler yapılarak, bu müesseselerin kapsamı biraz daha genişletilmiştir. Bununla birlikte bazı komisyonlarında görev ve yetkileri sınırlandırılmış ve kapsamı daraltılmıştır. Bu konuda en çok dikkati çekende takdir komisyonlarının yeni VUK taslağına göre yetkilerinin azaltılarak kapsamının daraltılmış olmasıdır.

Bu kısa kısa saydığımız düzenlemeler vergi komisyonunun kamuoyuna sunduğu taslak metin üzerinden yapılan ve bizim gördüğümüz bazı düzenlemelerdir. Ancak şunu da unutmayalım ki bu taslak metin üzerinde hala çalışılmakta ve değişiklikler devam etmektedir.

Umuyorum bu bahsettiğimiz taslak neticesinde ortaya çıkacak olan yeni Vergi Usul Kanunu bütün mükellefler için yararlı olur.

Ozan Bingöl

Be Sociable, Share!
Bu yazı Makaleler kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>