YENİ VERGİ DEĞİŞİKLİKLERİ

Konutlarda uygulanan KDV oranı ile ilgili düzenleme
Konut teslimlerinde konutun ve arsanın vergi değerine göre oran belirleme yetkisi getirilmekte. Konutlarda mevcut haliyle 150 metrekarenin altında olanlara % 1, üzerinde olanlara ise %18 oranında KDV uygulanmakta idi. Satış değerinin bu uygulamada maalesef bir önemi yok. Anadolu’da küçük bir ilçede 150 metrekarenin üzerinde 100 bin TL’lik konuta %18 oranında KDV ödenirken, İstanbul’da 75 metrekare olan ancak değeri 1 milyon TL’yi geçen konuta ödenecek KDV oranı ise sadece %1 idi. Bu haksız uygulama zaman zaman 1 metrekarelik fark için alıcıların %17 oranında fazla KDV ödemelerine de neden oluyordu. Yeni düzenleme ile satın alınacak olan konutun bina ve arsa vergi değerleri dikkate alınarak Bakanlar Kuruluna KDV oranını belirleme yetkisi verilecek. Bakanlar Kurulu’nun belirleyeceği KDV oranları vergi değerlerine ve diğer belirleyeceği kriterlere göre %0, %1, %8 ve %18 oranında olabilecek.
Konut kira gelirlerinde istisna sınırlanacak
Mesken kira geliri elde edenler için uygulanan istisna sınırlandırılmakta. 2012 yılı için 3.000 TL olan bu istisna, toplam geliri 88.000 TL’den fazla olanlar için  uygulanmayacak. Mevcut uygulama da gerçek usulde ticari ve mesleki kazancı bulunanlar bu istisnadan faydalanamıyorlardı. Ancak yeni düzenleme ile kişilerin tüm gelirlerinin toplamı belli bir tutarı aşması halinde bu istisnadan faydalanması mümkün olmayacak.
Yabancılara verilen hizmetlerden elde edilen kazançlara indirim
Yabancılara verilen; mimarlık, mühendislik, tasarım, yazılım, tıbbi raporlama, muhasebe kaydı tutma, çağrı merkezi ve veri saklama hizmetlerinden elde edilen kazançların %50′si vergiye tabi olmayacak. Bu oran Bakanlar Kurulu tarafından %100′e kadar artırılabilecek veya sıfırlanabilecek. Bu hizmetleri veren Kurumlar Vergisi mükellefleri de bu indirimden faydalanabilecekler.
Zanaatkarlara vergi desteği
Tükenmeye yüz tutmuş bazı gelenekleri korumak amacıyla bu işlerle (bastonculuk, semercilik, yazmacılık, yorgancılık, lületaşı oymacılığı v.b.) uğraşanlar işyeri açmış olsalar dahi esnaf muaflığından yararlanmaya devam edebileceklerdir.
Basit usule dönme imkânı
Basit usulde vergilenme şartlarından herhangi birini kaybeden küçük esnaf gerçek usulde vergiye tabi tutulur  ve bir daha basit usule dönemezdi. Basit usulden, gerçek usule geçen mükelleflerden tekrar basit usule tabi olma şartlarını taşımaları halinde iki yıl sonra geri dönebilme imkânı getirilmektedir.
İbadethanelere ve Yeşilay’a yapılan bağışlar
İmar planında dini tesis alanı olarak ayrılan yerlere yapılan ibadethanelerin inşası ve faaliyetlerinin devamı ile Yeşilay Cemiyeti’ne yapılan bağış ve yardımlar sınırlama olmaksızın beyanname üzerinden kazançtan indirilebilecek. Bu düzenleme ile cami, kilise ve diğer ibadethanelere yapılacak bağışların tamamı ilgili yılın kazancından indirim konusu yapılabilecek.
Fazla alınan verginin faizi
Fazla ve yersiz tahsil edilen vergilerin mükellefe iadesinde tecil faizi oranında faiz uygulanması öngörülüyor. Faiz hesaplaması, fazla ödemede hata mükelleften kaynaklanmışsa müracaat tarihinden, idareden kaynaklanmışsa tahsil tarihinden, iade doğuran diğer işlemlerde belgelerin tamamlanma tarihinden üç ay sonrasından başlatılarak hesaplanacaktır.

Bu söylediklerimize ek olarak tütün ve tütün mamulü ürünlerde ek bir sağlık vergisi, akaryakıtta ÖTV indirimi, hafif ticari araçların 2 nolu tarife kapsamından çıkartılıp 1 nolu tarifeye alınması gibi daha bir çok değişiklik önümüzdeki günlerde bizleri beklemekte.

 

                                                                                                                      Ozan Bingöl

Be Sociable, Share!
Bu yazı Makaleler kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>