Kurum Mülakatlarında Dikkat Edilecek Hususlar?

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki uzun ve zorlu bir süreç olan KPSS maratonundan bu aşamaya kadar gelmiş olmanız sizleri yormasın, yıldırmasın, yolunuzdan ayırmasın. Tüm genç kardeşlerimin mezun oldukları okullara, aldıkları eğitimlere uygun çalışma alanları bulabilmeleri dileklerimle mülakatlarda dikkat edilmesi gereken hususlara birkaç başlıkta değinmek istiyorum.

 

1- Direkt mülakata hazırlanmak diye bir sistem yoktur aslında. Çünkü mülakat konuları ile sınav konuları, bazı ince noktalar hariç büyük çoğunluğu aynıdır. Onun için mülakatı bekleyen arkadaşlar sınav konularına iyice hâkim olmalı ve bu konuları bol bol tekrar etmelidirler.

2- Dikkat edilmesi gereken diğer bir ayrıntı ise mülakattan önceki 1-2 aylık süreçtir. Bu süreçte mutlaka güncel olaylar takip edilmeye başlanmalı. Özellikle ekonomi ile ilgili güncel yazılar, gelişmeler, köşe yazıları, makaleler takip edilmeli ve bazı ekonomik göstergeler (işsizlik oranı, enflasyon oranı, petrol fiyatları gibi) güncel haliyle bilinmelidir.

3- Bir mülakatta bilginin ve o bilgiyi sunmanın yanı sıra dış görünüş de önemlidir. Erkek adaylar için takım elbise (lacivert, koyu gri, siyah gibi tonlar) tercih edilmeli, özellikle kahve ve benzeri tonlardan kaçınılmalıdır. Takım elbise yerine blazer ceket ve gri tonlu bir pantolon da uygun olabilir. Saç ve sakal traşı düzgün olmalı, jöle sürülmemelidir. Kadın adaylar için sade bir kıyafet, koyu renkli bir döpiyes ya da ceket pantolon kombini olabilir ve sade bir saç-makyaj modeli uygundur. Sadelikten kaçınılmamalıdır.

4- Mülakat esnasında önünüzde bir koltuk ve masa olması yüksek ihtimaldir. Nazik bir tebessümle masaya oturmalı, girişte tokalaşmaktan uzak durulmalıdır. Ayrıca oturma biçiminiz komisyona karşı tedirgin bir görüntü vermemeli ancak çok da rahat bir hava yansıtmamalıdır. Nasılsınız gibi bir soru sorulduğunda “iyiyim, teşekkür ederim efendim” yanıtı gibi kısa bir yanıtla yetinilmeli “siz nasılsınız” gibi devam sorularla olayı sohbet havasına büründürmekten kaçınılmalıdır.

5- Mülakat esnasında bazı arkadaşlara 2 ya da 3, bazılarına ise daha fazla soru sorulabilir bu uygulamanın mülakata katılan adayla ya da aday arkadaşımızın verdiği yanıtlarla alakası yoktur. Bu uygulamanın sadece o anda gelişen anlık bir durum olduğu unutulmamalıdır. Son olarak sorular bittiğinde karşılıklı teşekkür edilerek mülakat sonlandırılır.

NOT: Tüm genç arkadaşlarıma referans, torpil, adam kayırmacılıktan uzak, sadece liyakat esaslarının dikkate alınacağı bir mülakat dilerim…

 

                                                                                                          Ozan Bingöl

Be Sociable, Share!
Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>