Motorlu Taşıtlar Vergisinde İndirim

Evet, 2012 de neler değişti derken yılın ilk ayında karşımıza çıkan motorlu taşıtlar vergisi oldu. Gayet iyi biliyoruz ki MTV her yıl yeniden değerleme oranında arttırılır ve bu oran 2012 yılı için          %10,26 olarak belirlenmiştir. Dolayısıyla bu yılki MTV artışı da bu tutar sonucunda ortaya çıkmıştır. Bende bununla ilgili olarak yaklaşık 8,5 milyon motorlu taşıtlar vergisi mükellefini ilgilendiren küçük bir hatırlatmada bulunmak istedim.Motorlu taşıtlar vergisi  I sayılı tarifede (otomobil, cip, kaptıkaçtı, arazi taşıtı) yer alan taşıtlar için Bakanlar Kurulunun 14.12.2004 tarihli ve 8327 sayılı kararına göre bir vergi indirimi söz konusudur. Olay şudur ki, , I sayılı tarifede (otomobil, cip, kaptıkaçtı, arazi taşıtı) yer alan taşıtlardan herhangi birisine sahip iseniz, ilk olarak 2012 yılı motorlu taşıtlar vergisini www.gib.gov.tr adresinden tespit ediniz. Daha sonra aracınızın 2012 yılı kasko sigorta değerini bulunuz.(bu değer www.tsrsb.org.tr adresinden tespit edilebilir ) Bulunan bu kasko değerinin % 5 ini hesaplayınız. Bu işlemleri yaptıktan sonra aracınız için hesaplanan 2012 yılı MTV tutarını listeden bulunuz. Şayet bulunan 2012 yılı MTV tutarı kasko bedelinizin % 5ini geçiyorsa siz bir alt kademe için hesaplanan motorlu taşıtlar vergisini ödemelisiniz. Yani böylece önemli bir vergi avantajı sağlamış olursunuz.

İsterseniz bunu bir örnekle açıklayalım:

Benim 2010 model 2600 cc bir otomobilimin olduğunu varsayalım. Bunun kasko bedelinin de 75.000 TL olduğunu varsayalım.

75.000 x %5 = 3.750 TL (kasko bedelimizin %5 ini hesapladık)

Yukarıdaki tablodan 2012 yılı için hesaplanmış olan motorlu taşıtlar vergimizi bulduk.( 1-3 yaş 2501- 3000 cc kademesine baktığımızda 2012 yılı vergisi 4.452 TL dir)

 

                2012 yılı motorlu taşıtlar vergimiz kasko bedelimizin %5ini geçtiği için bir alt kademedeki motorlu taşıtlar için belirlenen vergiyi ödemeliyiz.

                Yani 2012 yılında ödeyeceğimiz 4.452 TL motorlu taşıtlar vergisi yerine 3.194 TL motorlu taşıtlar vergisi ödememiz gerekir. Böylece 1.258 TL gibi bir vergi avantajı sağlamış oluruz.

                Ancak bu durumdan faydalanabilmek için bir sigorta acentesinden kasko değer bildirim formu alarak doldurup, bir dilekçe ile ilgili vergi dairesine başvuru yapmamız gerekmektedir. Ayrıca zamanaşımı süresi( 5 yıl) içerisinde de geriye dönük olarak ödediğimiz fazla vergilerin iadesini bir ek:3 belgesi düzenleyerek talep etme hakkına sahip olduğumuzu da unutmayalım.

Ozan Bingöl

Be Sociable, Share!
Bu yazı Makaleler kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>