Motorlu Taşıtlar Verginizi Ödemeden Mutlaka Okuyunuz!

25.12.2015 tarih ve 29573 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 46 seri no’lu Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliği ile 2016 yılında uygulanacak motorlu taşıtlar tarifesi belirlenmiştir. Buna göre otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzerleri ile motosikletler aşağıdaki tabloda belirtilen (I) sayılı tarifeye göre vergilendirilecektir.

Motorlu taşıtlar vergisi mükelleflerinin vergilerini ödemeden önce Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu’nun 5’inci maddesinde düzenlenen ve kamuoyunda kasko indirimi olarak da bilinen hükümlere dikkat etmeleri gerekmektedir.

Şöyle ki; 2004/8237 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu’nun 5’inci maddesinde yer alan otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzeri taşıtlar için, yıllar itibariyle uygulanacak olan motorlu taşıtlar vergisi tutarları, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından her yılın Ocak ayında ilan edilen kasko sigortası değerlerinin %5’ini aşması halinde aynı yaş grubunda bulunan taşıtlara ait vergi tutarları bir alt kademedeki taşıtlara isabet eden vergi tutarı olarak uygulanmaktadır.

Bu çerçevede sahibi oldukları taşıtların kasko değerinin %5’i söz konusu taşıt için tarifede belirtilen motorlu taşıtlar vergisi tutarının altında olan mükellefler sahibi oldukları araçla aynı yaş grubunda fakat bir alt kademede bulunan taşıtlar için belirtilen tutarı motorlu taşıtlar vergisi olarak ödeyeceklerdir.

Bu düzenlemeyi bir örnek ile somutlaştıralım:

5 yaşında 3000 cm3 motor silindir hacmi olan bir aracın 2016 yılı için Türkiye Sigorta ve Reasürans Birliği tarafından belirlenen kasko tutarının 60 bin TL olduğunu varsayalım.

Bu durumda mükellefin ödemesi gereken MTV tutarı aşağıdaki gibi hesaplanacaktır.

3423-222.png

Görüleceği üzere mükellef tarafından kasko değerinin dikkate alınması halinde sahibi olduğu taşıt için ödeyeceği motorlu taşıtlar vergisi tutarı 3.019 TL’dir.

Oysaki mükellefin kasko indirimini dikkate almaması halinde ödeyeceği vergi tutarı 5.043 TL olacaktı.

Mükellef kasko indirimi uygulaması sayesinde motorlu taşıtlar vergisini 2.024 TL daha düşük ödeyebilecektir.

Taşıtları “Motorlu Kara Taşıtları Kasko Değer Listesi”nde yer alan mükellefler kasko değeri uygulamasından yararlanmak için yetkili sigorta acentelerine müracaat etmeden önce 40 seri no’lu Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliği ekinde yer alan “Kasko Sigortası Değeri Uygulaması Formu”nu düzenleyerek motorlu taşıtlar yönünden bağlı bulundukları vergi dairesine müracaat edeceklerdir.

Vergi daireleri bu şekilde müracaatta bulunan mükelleflerin ibraz edecekleri söz konusu formda yer alan bilgileri motorlu taşıtlar kütüğünde ve ilgili yılın ocak ayında ilan edilen “Motorlu Kara Taşıtları Kasko Değer Listesi’nde yer alan bilgilerle karşılaştırılarak bilgilerin birbirini tutması halinde başvuruda bulunan mükellefleri kasko sigortası değeri uygulamasından faydalandırılacaktır.

 

Not: Sn. Onur Gök’ün 09/01/2016 tarihli Dünya Gazetesi’ndeki yazısından alıntıdır.

 

Be Sociable, Share!
Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>