KİMLER EMLAK VERGİSİ ÖDEMEZ?

Mayıs ayının son günlerine doğru ilerlerken emlak vergisinin de birinci taksidinin ödeme zamanının yaklaştığını görmekteyiz. Birçoğumuz biliyoruz ki emlak vergisi belediyeler tarafından tahsil edilmekte ve iki eşit taksitte ödenmektedir.

Bu yazımızda kimlerin emlak vergisinden muaf tutulduğunu ve emlak vergisinde uygulanacak bazı önemli hususları anlatacağız. Hemen konuya değinecek olursak, Emlak Vergisi Kanununun 8. Maddesinde belirtildiği üzere geliri sadece emekli maaşı olanların, ev hanımlarının, işsizlerin, özürlülerin, şehitlerin dul ve yetimlerinin brüt 200 metrekareye kadar olan tek meskenlerinden emlak vergisi alınmayacağını ve bu vatandaşlarımızın indirimli bina vergisi uygulamasından yararlandırılacağını belirtmeliyiz. Daha doğrusu Bakanlar Kurulu yukarıda saydığımız vatandaşların emlak vergisi oranlarını sıfıra kadar indirmiş bulunmaktadır.

Burada tek meskenden başka gelir getirmeyen bir işyeri veya arsanın olması emlak vergisi açısından indirimli bina vergisi uygulamasına engel teşkil etmemektedir. Eşlerden her ikisinin de emekli olup tek meskenlerinin olması halinde yine emlak vergisi ödemeyeceklerdir. 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanununun 38 ve 44 seri no’lu genel tebliğinde belirtildiği üzere kendi oturduğu tek meskeni kiraya verip başka bir yerde kirada oturanlar yine tek meskenlerinden dolayı emlak vergisi ödemeyeceklerdir. Ayrıca tek meskene hisse ile sahip olunması halinde hisse miktarına düşen paylardan yukarıda belirttiğimiz vatandaşlarımız emlak vergisi ödeme yükümlülüğünden muaf olacaklardır. Ancak muayyen zamanlarda dinlenme amacıyla kullanılan(yazlık, devremülk gibi) meskenler için indirimli bina vergisi uygulanmayacaktır. Yani bu meskenler emlak vergisine tabi tutulacaklardır.

Bahsettiğimiz bu muafiyetlerden yani sıfır oranlı bina vergisi uygulamasından yaralanabilmek için emlağın bağlı bulunduğu Belediye’ye bir bildirim formu doldurarak başvurmak gerekmektedir. Ayrıca bu belirttiğimiz kriterlere uygun olup bugüne kadar emlak vergisi ödeyen vatandaşlarımız ilgili Belediye’ye başvurarak tahakkuk zamanaşımı (geriye dönük 5 yıl) içerisinde, ödemiş oldukları emlak vergilerini de iade alabileceklerdir.

Son bir hatırlatma ise, Emlak Vergisinin birinci taksidinin son günü 31 Mayıstır ve Emlak Vergisi ödeyecek vatandaşlarımızın hesaplanan verginin %10 unuda ‘‘Taşınmaz Kültür Varlıklarının Korunmasına Yönelik Katkı Payı’’ olarak ödeyeceklerini bilmelerinde yarar bulunmaktadır.

                                                                                                                       Ozan Bingöl

Be Sociable, Share!
Bu yazı Makaleler kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>