İİBF MEZUNLARI UMUT BEKLİYOR!

Evet, yazımın başlığında da gayet açık belirttiğim gibi umut bekliyor bu genç kardeşlerim. Çünkü okulu bitirince ne olacağını bilemeyen, cevabını bulamayan, bu sorulara sebep arayan, uzun zamandır kanayan yara İİBF. Yıllar önce bir seminerde Maliye topluluğundan öğrenci arkadaşlarla sohbet ederken şöyle bir cümle kurmuştum; Her yere açılan üniversitelerden mezun olacak gençlere yeteri kadar istihdam yaratılmayacaksa, açılan her üniversite o bölgede sadece turizmi canlandırır diye. Maalesef işte bugün aynı durumla karşı karşıyayız 400.000 mezun ve toplamda bu sayının %1’i kadar atama!!!

Bu ülkede eğitim fakültesi okursan bitirince öğretmen olacağın bellidir, tıp fakültesi okursan bitirince doktor olacağın bellidir, mühendislik okursan bitirince mühendis olacağın bellidir, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi okursan bitirince ne olacağın bellidir ama ne zaman olacağı belli değildir. Gerçek olan da şudur ki bu İİBF’li genç kardeşlerimi üzen tek şey yaşamlarındaki bu belirsizliktir. Yani sorun KPSS’den iyi puan almak değil o puanı nerede ve ne zaman kullanacağını bilememek yani sarf edilen onca emek ile atanamamaktır.

Gelgelelim herhangi bir kadroya atanamayan bu genç kardeşlerimin başına gelenlere: Daha geleceğini garanti altına almadan askerlik endişesi, hala aileden maddi yardım ve destek almanın verdiği mahcubiyet, işsiz olduklarını ve bunu keyfi olarak yaşam şekli haline getirdiklerini düşünen devletten Genel Sağlık Sigortası kıyağı(!), yoğun bir mahalle baskısı, atama bekleyen nişanlı, ha unutmadan üniversitede okurken bankamatiğin önünde gece 12’yi bekleyip çekilen öğrenim kredilerinin de taksitleri gibi örnekleri çoğaltmak mümkün maalesef.

İİBF mezunlarının atanabilecekleri alan sayısının fakültelerindeki bölüm sayısından daha az olduğunu belirterek şunları söylemek istiyorum. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencileri de diğer fakültelerde olduğu gibi uzmanlık alan dersleri almaktadırlar. Dolayısıyla İİBF mezunlarının da meslek tanımlarının olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle İİBF çıkışlı olmayanların bu uzmanlık alan derslerini almadan bu meslekleri icra etmeleri mümkün değildir. İİBF mezununun makine mühendisi olamadığı gibi makine mühendisinin de vergi müfettişi olması mümkün olmamalıdır. Uzmanlaşmanın hayati önem taşıdığı günümüzde liyakat esaslarına uyulmadan alım yapılması bu genç kardeşlerimin üzüntüsünü bir kat daha arttırmaktadır. Unutmadan şunu da belirtmeliyim ki bu genç kardeşlerim ayrıcalık değil hakları olanı istemektedirler.

“En kusursuz cinayet, birilerinin yaşama sevincini öldürmektir…” P. Coelho

İİBF mezunu gençlerimizin yaşama sevinçlerini hep diri tutalım derim, çünkü bugünün büyükleri o fakültelerden yetişmişlerdir.

 

(Bu yazımı benimde dâhil olduğum tüm İİBF ailesine ve kadro bekleyen mezunlarına ithaf ediyorum)

                                                                                                               Ozan Bingöl

Be Sociable, Share!
Bu yazı Makaleler kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

İİBF MEZUNLARI UMUT BEKLİYOR! için 1 cevap

  1. Geri izleme: İİBF MEZUNLARI UMUT BEKLİYOR | İİBF Mezunları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>