HAYATIN MUHAKEMESİ, MESLEĞİN MUHASEBESİ

HAYATIN MUHAKEMESİ, MESLEĞİN MUHASEBESİ

Evet, lise biter, 4 yıl üniversite okunur, aday meslek mensubu olabilmek için staj başlatma sınavına girilir hatta birkaç kez denenir, 1 yıl kadar da orada kaybolur ama çile daha yeni başlamıştır onlar için. Sınav kazanılır ve artık aday meslek mensubu ya da SMMM stajyeri, belki de en doğrusu; birilerine UCUZ İŞ GÜCÜDÜR(!) onlar. Bu yüzdendir belki de staj sürelerinin 3 yıla çıkartılması. Neyse yinede karamsarlığa kapılmaz onlar, öğrenme aşkı ile dolu bir 3 yıl geçirir her ne kadar üstadları onlara bir şeyler öğretmek istemeselerde. İşte o anda gelir çatar staj bitirme, namı-diğer yeterlilik sınavları. Birde bakarlar ki aslında uzun upuzun o staj süresi çabucak geçmiş. Maratonu bitirmeye az bir metresi kalmış atletler gibidirler o an. 7 dersten sınava girerler ama sistemde bir gariplik olduğunu sezerler hemen. Çünkü onlar herhangi bir muhasebe programında işlerini yürütürlerken örneğin Vergi sınavında kaptıkaçtı sorulmuştur onlara ya da arazi taşıtı, belkide miras hukuku terimi olan gaibin zuhuru. Ama heveslidirler, isteklidirler, yılmazlar, yorulmazlar. Yaklaşık bazıları 1 bilemedin 2 bazen 3, bazıları ise ilk girişte 7 dersi verir ve maratonun sonunda ipi göğüslerler, birde dönüp bakarlar ki hayata atıldıkları andan itibaren 8 ila 10 yıl geçmiştir bir meslek sahibi olabilmek için. (Hayatın Muhakemesi.)

Artık unvan sahibi birisidir onlar, hemen odada yemin edilir, tescil belgeleri verilir. İlk iş, çile ve zorluklarla kazanılmış o belgeleri çerçeve ile ölümsüzleştirmeye gelir ve açılan ya da açılacak büronun en şık köşesine asılır. Yavaş yavaş hayat mücadelesi gerçek anlamda başlar onlar için. Çünkü herkes için kurtlar sofrasıdır orası. Bazen hayatlarında aklına bile gelmeyecek bir olayın başkahramanı olarak bulurlar kendilerini, bazende ay sonunu getirmeye çalışan bir ev babası ya da annesi olurlar. Her şey yavaş yavaş yoluna girmeye başlar ama onlar ne olduklarını tam anlayamazlar. Çünkü onların ünvanı tek ama uzmanlıkları çoktur. Onlar mükelleflerinin danışmanı, finansörü, borsacısı, avukatı, insan kaynakları müdürü, psikologu, dert ortağı, arkadaşı, yoldaşı, en sonunda da muhasebecisidirler sanki biraz. Ama iş mükelleften bu hizmetlerin bedelini almaya gelince onlar için tek bir tanım yeterlidir “paragöz” olurlar bütün bu tanımların ve hizmetlerin karşılığında. Nedense hiçbir tarafa yaranamazlar, ne mükelleflerini mutlu edebilirler ne Maliye memurlarını, ya da bu ikili arasına sıkıştırılmışlardır onlar. Tam her şey yoluna girecekken yeni bir kanun, bir tebliğ ya da bir sirkü yayımlanır yine rahat edemezler, bazende başkalarının yapması gereken işleri yüklerler onlara çıkarılan bir yönetmelikle. Gider sayaç numarasını okur, mükelleflerinin adreslerini tespit ederler, sanki ülke ekonomisindeki bütün kayıt dışılık mükelleflerin bina numaralarında gizlidir. Yinede görevlerini en üst düzeyde yapmaya çalışırlar onlar. Kimdir onlar tanıyabildiniz mi? Mükelleflerinden gerekli saygıyı göremeyen, Maliyecilerin dudak büktüğü, haksız rekabetle mücadele eden, aynı anda birçok kamu kurumunu idare etmek zorunda kalan, kurtlar sofrasında ekmek arayan, babadan oğula geçen SALTANAT BÜROLARDA(!) serbest çalışma hayalleri kuran mali emekçilerdir onlar. Onlar ülke ekonomisinin bel kemiği, kayıtlı ekonominin yegâne destekçisi, ekonominin can damarı, muhasebe mesleğinin tek koruyucuları “Serbest Muhasebeci Mali Müşavir”lerdir onlar. Muhasebe mesleğinin icracılarıdır. İcra ettikleri iş yoğun ve meşakkatlidir.

Unutulmaması gereken en önemli nokta, muhasebe mesleğinin vatandaş ve devlet arasında vazgeçilmez bir köprü olduğudur. Bu doğrultuda en sağlam ve yıkılmaz köprü ancak TÜRMOB üyesi olan Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerle kurulabilir. (Mesleğin Muhasebesi.)

                                                                                                         Ozan Bingöl

Be Sociable, Share!
Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>