84 Seri nolu KDV Tebliği ve Kodlar

84 Seri nolu KDV Tebliği ve Kodlar

Kod 1:   Sahte Muhteviyatı İtibariyle Yanıltıcı Belge (SMİYB )düzenlediği vergi   inceleme raporu ile tespit edilen mükellefler ile bunların ortakları ve   kanuni temsilcilerinin kurdukları veya ortak oldukları şirketler.
Kod 2:   SMİYB kullandığı vergi inceleme raporu ile tespit edilen mükellefler.
Kod 3:   SMİYB düzenlediği vergi inceleme raporu ile tespit edilen kurumlar vergisi   mükelleflerinin kanuni temsilcileri ve düzenleme fiiliyle ilgisi olduğu   tespit edilen ortakları.
Kod 4:   Bastırdıkları yasal belgelerin zayi olduğunu, kaybolduğunu veya çalındığını   bildiren mükellefler.
Kod 5:   Vergi daireleri tarafından yapılan tespitler sonucunda,
5/1:   Haklarında rapor bulunmamakla birlikte SMİYB düzenlediği konusunda tespit bulunan   mükellefler,
5/2:   Haklarında rapor bulunmamakla birlikte SMİYB kullandığı konusunda tespit   bulunan mükellefler.
5/3:   Yapılan yoklamalarda bilinen adreslerinde bulunamayan ve yeni adresleri   tespit edilemeyen mükellefler.
5/4:   Defter, belge ibraz etmeyen veya incelemeye sevk edilenler ile birden fazla   döneme ilişkin olarak KDV beyannamesini (süresinden sonra verenler hariç)   vermeyen mükellefler.
Kod 6:   Taklit edilen mükellefler listesi Kendisi hakkında herhangi olumsuz bir   tespit veya rapor bulunmadığı halde, belgeleri taklit edilen mükellefler.
Kod 7:   Mükellefiyetleri bulunmayan ancak üçüncü kişiler veya diğer tüzel kişilikler   vasıtasıyla Sahte Belge organizasyonu içerisinde bulunan ve sahte fatura   ticareti yapanlar.
Kod 8:   Yapılan yoklamalarda adreslerinde bulunmadıkları tespit edildiğinden 2004/13   seri numaralı “Uygulama İç Genelgesi” gereğince mükellefiyeti   re’sen terk ettirilen mükellefler.
Kod 9 – 1:   SMİYB düzenlediği vergi inceleme raporu ile tespit edilen ve haklarında   “Form 11″ düzenlendiği için VEDOP ortamında bakanlık listesinde yer   alan mükellefler.
Kod 9 – 2:   SMİYB kullandığı vergi inceleme raporu ile tespit edilen ve haklarında   “Form 11″ düzenlendiği için VEDOP ortamında bakanlık listesinde yer   alan mükellefler.

                                                                                                    Ozan Bingöl

Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>