TÜRKİYE’DE TARIMIN SON HALİ

TÜRKİYE’DE TARIM ADIM ADIM NASIL YOK EDİLDİ?

FINDIK

Dünya fındık üretiminin %85’ini karşılayan Türkiye’nin yıllık ihracatının değeri ortalama 2,3 milyar dolar iken, Türkiye’nin en büyük fındık ihracatçısı oltan gıda’yı 5 adet fındık işleme fabrikası ile birlikte satın alan ve Türkiye’den aldığı fındığı işleyerek ürettiği nutella çikolata markası ile tanınan ferrero şirketinin cirosu 11milyar dolardır. Ferrero bu ciroyu 22 bin çalışan ile yaparken bizim fındık sektöründe mevsimlik işçilerle beraber çalışan sayımız 3 milyona yakın.

TÜTÜN

Türkiye’de 1986 yılından beri ithal tütünlerde kg başına 3 dolar, sigarada paket başına 40 cent “tütün fonu” uygulanmaktaydı. Bu uygulamanın amacı Türkiye’de üretilen tütününü, Türkiye tarımını korumak ve ihracat rakamlarını yükseltmekti. 2009 tarih ve 27447 sayılı resmi gazete’de yürürlüğe giren kararnameyle 2010 yılından itibaren bu fon kaldırıldı. Tütün Fonu’nun kaldırılması ile Türk tütünü bitirildi. Tütün ihracatı sıfıra yaklaşan Türkiye’de, 7 yılda kamunun gelir kaybı ise 1,1 milyar dolara ulaştı.

ŞEKER PANCARI

Kemal Derviş’in ‘talimatıyla’ 2001’de çıkarılan şeker kanunu’yla şeker pancarı üretimi yasaklandı ve Mısır glikozu-şeker kamışı ithalatı serbest bırakıldı.
Cargill gibi firmalar bu kararın ardından ülkede hızla ‘yatırıma’ başladı. Bugün Türkiye, mısır glikozundan şeker tüketerek, şeker hastalığında rekora doğru ilerliyor. 2016 yılında ABD menşeli 80,000 ton şeker ithalatında yüzde 50 olan gümrük vergisi yüzde 0 yapılarak şeker pancarı tamamen bitirildi.

BUĞDAY

Geçmişte buğday üretiminin tüketimi karşıladığı Türkiye’de artık özellikle makarna üretimi için yurt dışından kaliteli buğday ithalatı yapılıyor. Ekmek, makarna gibi ürünlerin hammadesi olan buğday üretimi Türkiye’de en önemli tarımsal faaliyetlerin arasında yer alırken, Türkiye’nin buğday ithalatı her geçen yıl artıyor.

MERCİMEK

Bu konuda da söylenecek çok şey var ama şu örnek yeterli olacaktır. 1982’de Kanada ilk defa Türkiye’den mercimek ithal ederken, 2016’da Türkiye tükettiği mercimeğin yüzde 81’ini Kanada’dan ithal ediyor.

AYÇİÇEK-PALM YAĞI

Türkiye’nin ayçiçeği deposu Trakya’da üretici toprağa küserken, palmiye yağı ithalatına karşı büyük tepkiler ortaya çıktı. Kanserojen olduğu iddialarıyla gündeme gelen palmiye yağını en önemli ithalatçılarından biri olan Türkiye, palm yağına 2015’te 418 milyon dolar ödedi.

ZEYTİNYAĞI

1878’den beri Komili Osmanlı’dan bugüne zeytinyağı üretimi yapan köklü bir kuruluşken, Kırlangıç ise 1953’ten beri üretim yapan zeytinyağı kuruluşuydu. Pazarın en büyükleri olan bu iki yerli kuruluş 2016’da ABD’li Bunge’ye satıldı.

GENEL
2017’de Bakanlar Kurulu Kararı ile 500 bin canlı sığır, 150 bin besilik hayvan, 4 milyon ton buğday (ihraç un da dahil) ve 400 bin ton bakliyat ithal edeceğiz. Maalesef gelinen noktada tek tarım politikamız fiyatı artan tarım ürününün gümrük vergisini sıfırlamak ve ithalat kotasını kaldırmak.
Daha yazacak o kadar çok şey var ki. Ancak şunu bilmeliyiz, orta gelir tuzağına yakalanmış bir ülke olarak kalkınmanın ve ilerlemenin en temel iki unsuru tarım ve hayvancılıktır. Şayet tükettiğimizi de üretemez hale gelirsek bugünleri mumla arar oluruz.

NOT: Unutmadan, Türkiye’de son 10 yılda 27 milyon 825 bin dekar tarım arazisi imar ve inşaata kurban gitmiştir. Her yeri AVM, her yeri konut projesi, her yeri rezidans olan bir coğrafya gün gelir eve götürecek ekmek bulamaz.

 

                                                                                               Ozan Bingöl

Be Sociable, Share!
Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>